Oculus Quest incelemesi ve özellikleri

 

QCULUS QUEST İNCELEMESİ VE ÖZELLİKLERİ 

Sanal gerçeklik sektöründe yaşanılan sıkıntı hiç kuşkusuz kaynağa bağımlı gözlüklerin kablolu oluşu nedeni ile yaşanılan konforsuzluk idi.

Fakat artık yavaş yavaş üreticiler bu sorunu ortadan kaldırmanın çaresini arama girişimlerinde bulundu ve hayali gerçekleştirmeye başladı. Sektörün öncü isimlerinden Oculus bugünlerde daha donanımlı kablosuz gözlüğü Quest’i piyasaya sürdü.

 

 

Oculus Quest özellikleri

– Gözlük içerisinde 1600×1440 piksel çözünürlüğünde paneller var. Başlangıç kapasitesi ise 64GB.

– 6 derecelik serbest takip teknolojisi ile sanal gerçeklik içerisinde kullanıcının daha serbest hareket etmesi sağlıyor.

– Dış tarafında  herhangi bir sensör kullanılmayan gözlük Insight adı verilen bir teknolojiyi kullanıyor. İç kısımda bulunan 4 geniş açılı sensör ile  kontrolcüleri izliyor. Anlık verileri sanal gerçekliğe aktarıyor ve kullanıcıya nerede olduğunu gösteriyor.

Oculus Quest bulunulan ortama uyum sağlar. Bu sayede geniş ve dar alanlarda, ayakta yada oturarak oyun oynama imkanı sağlıyor.

Oculus Insight, hangi yöne baktığınız farketmeksizin hareketlerinizi VR’a aktarır ve harici sensör olmadan tüm oda içi takip sunar.

Oculust Quest, doğrudan başlığa yerleştirilmiş bir ses sistemine sahiptir. Artık kulaklığa ihtiyacınız olmayacak.

Oculus touch kumandalarıyla, el hareketleri doğrudan oyuna aktarılır. Fırlatma, kavrama gibi hareketler yüksek hassasiyet gerçeklik hissi verir.